Aktualności

Więcej mocy na LPG - pomiary sondą szerokopasmową AFR

22.02.2013

Rozszerzyliśmy naszą ofertę pomiarów na hamowni podwoziowej o nową usługę: pomiar składu mieszanki sondą szerokopasmową AFR (Air-to-Fuel Ratio). Dzięki wykorzystaniu sondy, dawka paliwa gazowego jest zoptymalizowana tak, aby ilości spalanego gazu była odpowiednia dla zachowania jak najlepszych osiągów silnika.

AFR w praktyce

Przystosowany przez nas do zasilania gazem Mitsubishi Eclipse 2,4dm3, model z 2008 roku o mocy 162KM, jest dobrym przykładem na to jak duży wpływ na osiągi ma optymalizacja ustawień instalacji LPG.

Pomiar na hamowni potwierdził deklarowaną przez producenta moc na benzynie - 162KM . Po zamontowaniu instalacji i jej zaprogramowaniu wykonaliśmy próbę drogową z wykorzystaniem standardowych narzędzi programowych, dostarczonych przez proceducenta instalacji, zapewniających podstawowe osiągi na gazie. Zachowanie samochodu było poprawne, choć odczuwalna była różnica w porównaniu z benzyną. Dla sprawdzenia wykonaliśmy pomiar mocy silnika zasilanego gazem.

Wynik był zaskakująco niski, pomiar na gazie wykazał jedynie 146,3KM (wykres mocy i momentu "LPG standard" - utrata prawie 10% w porównaniu z benzyną!). Przeprowadziliśmy więc dodatkowo na hamowni test składu mieszanki sondą szerokopasmową AFR (wykres linią przerywaną). Jego wynik dał odpowiedź skąd tak znaczna utrata mocy na gazie. Silnik zasilany był zbyt dużą ilością gazu, która obniżała moc, zwiększając równocześnie ilość spalanego paliwa. Po przeprowadzeniu niezbednych korekt w ustawieniach instalacji uzyskaliśmy znaczną poprawe osiągów niewiele odbiegających od tych na benzynie (wykres mocy i momentu "LPG Hamownia").

Umów się na pomiary

Skontaktuj się z nami i umów na pomiary na hamowni podwoziowej już dziś.